Tájékoztatás a 484/2020.(XI.10.) Korm. rendelettel bevezetett védelmi intézkedésekről
Tisztelt Lakosság!
Az Országgyűlés a 2020. évi CIX. törvénnyel 2020. november 11. napjától 90 nappal meghosszabbította a Kormány által 2020. november 03. napján elrendelt veszélyhelyzetet.
A veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről szóló 484/2020.(XI.10.) Korm. rendelet értelmében2020. november 11. napjától az alábbi rendelkezések lépnek életbe:
- Este 8 óra és reggel 5 óra között kijárási tilalom lép életbe, mindenkinek haza kell érnie este 8 óráig.
A kijárási tilalom alóli mentesülés esetei: a munkavégzés (e célból való oda-vissza közlekedés), az egészségkárosodással, életveszéllyel vagy súlyos kárral fenyegető helyzet, valamint életvédelmi céllal történő lakhely elhagyás, valamint a versenysportolók edzésen, sportrendezvényen való részvétele, e célból való közlekedése - amelyet azonban írásban igazolni szükséges - kivéve az életveszély, súlyos kár, életvédelem esetét. A https://koronavirus.gov.hu/cikkek/kijarasi-tilalom-alatti-munkavegzesrol-szolo-igazolas-letoltheto-igazolas-minta oldalról tölthető le az igazolás minta.
- Minden gyülekezés és csoportosulás tilos a közterületen és a nyilvános helyeken.
- A vendéglátó üzletben az ott foglalkoztatottak kivételével más személy csak az elvitelre alkalmas étel kiadása és szállítása érdekében az ehhez szükséges ideig tartózkodhat. Az üzemi étkezdék nyitva tarthatnak.
- Az üzletek - a vendéglátó üzlet kivételével! -, lottózók, valamint a nemzeti dohányboltok – a gyógyszertárak és a benzinkutak kivételével – reggel 5 órától este 7 óráig maradhatnak nyitva. A rendeletben nem említett szolgáltatók és szolgáltatások (például fodrász, masszőr, személyi edző) a szokott rendben működhetnek a kijárási tilalom szabályainak megtartása mellett.
- Az üzletek nyitva tartására vonatkozó módosításokat a Dunaföldvári Polgármesteri Hivatalba nem kell bejelenteni!
- Veszélyhelyzet idején a lakosság ellátása céljából végzett üzleten kívüli kereskedelmi tevékenység – ez a vendéglátó üzletre, és a napi fogyasztási cikket árusító üzletre is vonatkozik -, valamint a csomagküldő kereskedelembejelentés és nyilvántartásba vétel nélkül folytatható - kizárólag napi fogyasztási cikk és a vendéglátó tevékenység keretében értékesített termék vonatkozásában! Ezen tevékenységek során termékbemutatási célból vásárlók részére utazás és rendezvény nem szervezhető!
- Üzleten kívüli kereskedelmi tevékenység során élelmiszer is forgalmazható.
- Szálláshelyeken csak az üzleti, gazdasági, továbbá oktatási tevékenység céljából érkező személyek és az ott foglalkoztatottak tartózkodása megengedett.
- Mindennemű rendezvény, gyűlés szervezése és megtartása, és a rendezvény, gyűlés helyszínén való tartózkodás tilos, ideértve a lemezbemutatást vagy élő adás útján nyújtott zeneszolgáltatást főszolgáltatásként nyújtó eseményeket, a kulturális eseményeket, sporteseményeket, magánrendezvényeket, valamint a karácsonyi vásárokat.
- A vallási közösségek szertartása nem minősül rendezvénynek (ez alól kivétel a házasságkötés valamint a temetés). A vallási közösségek szertartásai a vallási közösség döntése szerint tarthatóak meg. A Kormány felkéri a vallási közösségeket, hogy a szertartásaik során a magatartási szabályokat az általános szabályokkal összhangban határozzák meg.
- Az egyéni szabadtéri sportok gyakorlása engedélyezett. A vonatkozó jogszabályok szerint versenyszerűen sportolók e tevékenységükben nem korlátozhatóak.
- A szabadidős létesítmények használata tilos, beleértve különösen az edző- és fitnesztermeket, fedett uszodákat, közfürdőket, múzeumokat, könyvtárakat, mozikat, állatkerteket, vadasparkokat, játszóházakat, kalandparkokat, vidámparkokat, valamint a korcsolya- és jégpályákat.
- Tilos a közterületen, a nyilvános helyeken, valamint a sportpályákon a csapatsportok- különösen a labdarúgás, a jégkorong, a kézilabda, a kosárlabda, a röplabda - gyakorlása.
- A bölcsődék, az óvodák és az általános iskolák a 8. osztályig a megszokott rend szerint nyitva tartanak, a speciális intézményi védelmi intézkedéseket az igazgató határozza meg. Az iskolák a középfokú oktatásban 9. osztálytól digitális munkarendben működnek. A felsőoktatási intézményekben az oktatás digitális oktatás keretei között folytatható. Kollégiumok bezárása is – eseti kivételektől eltekintve- megtörtént.
- Magán és családi rendezvény 10 főig megtartható.
- Temetés legfeljebb 50 fővel tartható meg.
- Esküvő lakodalom nélkül tartható meg, azonban az eseményen csak az alábbiakban meghatározott személyek vehetnek részt:
- a szertartás vezetője, illetve az anyakönyvvezető,
- a házasulók,
- a házasulók tanúi
- a házasulók szülei, nagyszülei,
- a házasulók testvérei és
- a házasulók gyermekei.
- Kórházak, iskolák, óvodák, bölcsődék dolgozóit és a szociális intézményben dolgozókat hetente tesztelni kell.
- A maszkviseléssel és távolságtartással kapcsolatosan eddig bevezetett szabályok továbbra is érvényesek, azzal, hogy a 10 000 főnél nagyobb település belterületén a polgármester által kijelölt közterületen, nyilvános helyen a maszkviselés kötelező.Dunaföldvár lakosságszáma 10.000 fő alatti, ezért közterületen és nyilvános helyen nem kötelező a maszk használata, kivétel ez alól - korábbi polgármesteri utasítás alapján - a piac területe.
- Egyéni sporttevékenység során, valamint a parkokban, illetve zöldterületeken a maszk viselése továbbra sem kötelező.
- Kutyasétáltatás céljából este 8 óra és reggel 5 óra között megengedett a lakóhely, a tartózkodási hely, vagy a szálláshely elhagyása, illetve a közterületen tartózkodás azzal, hogy a kutyasétáltatás során a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely 500 méteres körzete nem hagyható el.
Kérem a Tisztelt Lakosságot a fentiek fegyelmezett betartására!
Dunaföldvár, 2020. november 11.
Horváth Zsolt s.k.
polgármester